នាព្រឹកថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ទី២៣ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៦ សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទវិចិត្រសិល្បៈ បានរៀបចំពិធីប្រឡងបញ្ចប់បរិញ្ញាបត្ររបស់និស្សិតមហាវិទ្យាល័យសិល្បៈនាដសាស្ត្រ ជំនាន់ទី២៤ នៅទីតាំងថ្មី (ព្រែកលៀប)។
ពិធីនេះប្រព្រឹត្តទៅក្រោមអធិបតីភាពឯកឧត្តម ស៊ីយ៉ុន សុភារិទ្ធ អនុរដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ និងជាអនុប្រធានគណ:កម្មការប្រឡង តំណាងឯកឧត្តម សោម សុគន្ធ រដ្ឋលេខាធិការ ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាល និងជាប្រធានគណ:កម្មការប្រឡង អមដោយឯកឧត្តមសាកលវិទ្យាធិការ សាកលវិទ្យាធិការរង ព្រឹទ្ធបុរសមហាវិទ្យាល័យទាំង៥ ព្រមទាំងលោក លោកស្រី ជាប្រធាននាយកដ្ឋាន និងថ្នាក់ដឹកនាំពាក់ព័ន្ធជាច្រើនរូបទៀត។
កម្មវិធីប្រឡងបញ្ចប់បរិញ្ញាបត្រនេះ ប្រព្រឹត្តទៅរយៈពេល ២ថ្ងៃពេញ ចាប់ពីថ្ងៃទី២៣ ដល់ថ្ងៃទី២៤ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៦ ហើយបានបើកឱ្យសាធារណ:ជនចូលទស្សនាដោយសេរី។

Bachelor’s Degree Final Examination Ceremony for the 24th Generation of Choreographic Arts
On the morning of Thursday, July 23, 2026, the Royal University of Fine Arts organized the Bachelor’s degree final examination ceremony for the 24th generation of students from the Faculty of Choreographic Arts at its new campus (Prek Leap).
The ceremony was presided over by H.E. Siyonn Sophearith, Undersecretary of State of the Ministry of Culture and Fine Arts and Vice Chairman of the Examination Committee, representing H.E. Som Sokun, Secretary of State, Chairman of the Board of Directors, and Chairman of the Examination Committee. The event was accompanied by H.E. the Rector, Vice Rectors, Deans of all five faculties, as well as Directors of Departments and many other relevant leaders.
This final examination program takes place over two full days, from July 23 to 24, 2026, and is open to the public with free admission.