សប្តាហ៍ផ្លាស់ប្ដូរភាពយន្តកម្ពុជា-ចិន ឆ្នាំ២០២៦ បានប្រព្រឹត្តទៅដោយជោគជ័យនៅទីក្រុងហ្វូចូវ ខេត្តហ្វូចៀន
ចាប់ពីថ្ងៃទី២ ដល់ថ្ងៃទី៥ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៦ លោក លឹម យូសួ អគ្គនាយករងនៃអគ្គនាយកដ្ឋានបច្ចេកទេសវប្បធម៌ តំណាងក្រសួងវប្បធម៌និងវិចិត្រសិល្បៈ បានដឹកនាំគណៈប្រតិភូកម្ពុជាចូលរួមនិងសហការរៀបចំ សប្តាហ៍ផ្លាស់ប្ដូរភាពយន្តកម្ពុជា-ចិន ឆ្នាំ២០២៦ នៅទីក្រុងហ្វូចូវ ខេត្តហ្វូចៀន សាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន ដែលមានកិច្ចសហការរៀបចំដោយគណៈកម្មការរៀបចំមហោស្រពភាពយន្តកម្ពុជាអាស៊ី រដ្ឋបាលទីក្រុងហ្វូចូវ និងខេត្តហ្វូចៀន ស្ថាប័នChina Film Achieve មហោស្រពអន្តរជាតិវិថីសូត្រ ព្រមទាំងមានការចូលរួមពីអ្នកជំនាញ និងអ្នកប្រកបវិជ្ជាជីវៈក្នុងវិស័យភាពយន្តពីប្រទេសទាំងពីរផងដែរ។ ក្នុងឱកាសនេះ គណៈប្រតិភូកម្ពុជាបានចូលរួមពិធីបើកជាផ្លូវការ ដែលមានការសម្តែងរបាំអប្សារា ការចាក់បញ្ចាំងភាពយន្តខ្មែរ និងការចុះហត្ថលេខារវាងផលិតកម្មនិងក្រុមហ៊ុនឯកជននៃប្រទេសទាំងពីរ។
លើសពីនេះ កម្មវិធីនេះក៏បានរៀបចំវេទិកា ស្ដីពី «បច្ចេកវិទ្យាស្តារភាពយន្តចាស់ៗ» ដែលមានការចូលរួមពីអ្នកជំនាញ ដើម្បីចែករំលែកបទពិសោធ និងពង្រឹងសមត្ថភាពបច្ចេកទេសក្នុងការអភិរក្ស និងអភិវឌ្ឍបច្ចេកវិទ្យាស្តារភាពយន្តចាស់ៗផងដែរ។ ជាមួយគ្នានេះ គណៈប្រតិភូកម្ពុជាក៏បានអញ្ជើញធ្វើទស្សនកិច្ចនៅមជ្ឈមណ្ឌលធនធានឌីជីថលរបស់China Film Archive នៅក្រុងអានស៊ី (Anxi Digital Resource Center) ដើម្បីស្វែងយល់អំពីបច្ចេកវិទ្យាស្តារភាពយន្ត ពង្រឹងការផ្លាស់ប្ដូរបទពិសោធ និងឱកាសកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនាពេលអនាគត។
ព្រឹត្តិការណ៍នេះបានចូលរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការពង្រឹងមិត្តភាព និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងកម្ពុជា និងសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន ក្នុងវិស័យវប្បធម៌ និងភាពយន្ត ដោយផ្តោតលើការអភិរក្សបេតិកភណ្ឌ និងការអភិវឌ្ឍឧស្សាហកម្មភាពយន្តឲ្យកាន់តែរីកចម្រើន។

The 2026 Cambodia-China Film Exchange Week was successfully held in Fuzhou, Fujian Province
From July 2 to 5, 2026, Mr. Lim Yousour, Deputy Director General of the General Department of Cultural Techniques, representing the Ministry of Culture and Fine Arts, led the Cambodian delegation to participate and co-organize the 2026 Cambodia-China Film Exchange Week in Fuzhou City, Fujian Province, People’s Republic of China. The event was co-organized by the Organizing Committee of the Cambodia Asian Film Festival, the Administrations of Fuzhou City and Fujian Province, the China Film Archive, and the Silk Road International Film Festival, with the participation of experts and professionals in the film industry from both countries. On this occasion, the Cambodian delegation attended the official opening ceremony, which featured an Apsara dance performance, the screening of Cambodian films, and the signing of agreements between production and private companies of both countries.
In addition, the program also organized a forum on “Old Film Restoration Technology,” featuring the participation of experts to share experiences and strengthen technical capacities in the preservation and development of old film restoration technologies. At the same time, the Cambodian delegation also visited the China Film Archive’s digital resource center in Anxi (Anxi Digital Resource Center) to learn about film restoration technology, strengthen the exchange of experiences, and explore future cooperation opportunities.
This event contributed significantly to strengthening the friendship and cooperation between Cambodia and the People’s Republic of China in the fields of culture and film, focusing on heritage preservation and the continuous development of the film industry.