បូជនីយដ្ឋាននៃការចងចាំនៃកម្ពុជា៖ ពីទីតាំងឧក្រិដ្ឋកម្មមកជាមណ្ឌលផ្សះផ្សា និងសន្តិភាព
បូជនីយដ្ឋាននៃការចងចាំកម្ពុជា៖ ពីទីតាំងឧក្រិដ្ឋកម្មមកជាមណ្ឌលផ្សះផ្សា និងសន្តិភាពត្រូវបានចុះបញ្ជីជាសម្បត្តិបេតិកភណ្ឌពិភពលោករបស់អង្គការយូណេស្កូ នៅថ្ងៃទី១១ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៥ នាទីក្រុងប៉ារីស ប្រទេសបារាំង។ សម្បត្តិបេតិកភណ្ឌពិភពលោកថ្មីនេះ រួមមានទីតាំងសំខាន់ចំនួន៣ គឺអតីតមន្ទីរឃុំឃាំង ម-១៣, សារមន្ទីរឧក្រិដ្ឋកម្មប្រល័យពូជសាសន៍ទួលស្លែង និងមជ្ឈមណ្ឌលប្រល័យពូជសាសន៍ជើងឯក។ ទីតាំងទាំងបីនេះ បានបង្ហាញពីការរំលោភសិទ្ធិមនុស្សដ៏ធ្ងន់ធ្ងរបំផុតមួយក្នុងសតវត្សទី២០ ដែលបានកើតឡើងក្រោមរបបខ្មែរក្រហមនៅចន្លោះឆ្នាំ១៩៧១ ដល់ឆ្នាំ១៩៧៩។
១. អតីតមន្ទីរឃុំឃាំង ម-១៣
មានទីតាំងស្ថិតនៅព្រំប្រទល់រវាងខេត្តកំពង់ស្ពឺ និងខេត្តកំពង់ឆ្នាំង។ ទីតាំងនេះគឺជាដំណាក់កាលដំបូងនៃប្រព័ន្ធសន្តិសុខ និងការគាបសង្កត់របស់ខ្មែរក្រហមក្នុងអំឡុងសង្គ្រាមស៊ីវិល ដែលបានប្រើប្រាស់ជាមន្ទីរឃុំ ឃាំងចន្លោះពីឆ្នាំ១៩៧១ ដល់ឆ្នាំ១៩៧៥ មុនពេលផ្លាស់ប្តូរទៅគុកទួលស្លែងក្រោយពេលដែលខ្មែរក្រហមកាន់កាប់បានទីក្រុងភ្នំពេញទាំងស្រុងនៅថ្ងៃ១៧ មេសា ១៩៧៥។ អតីតមន្ទីរឃុំឃាំងនេះ ត្រូវបានប្រើសម្រាប់ឃុំឃាំង សួរចម្លើយ និងធ្វើទារុណកម្មអ្នកទោស ដែលភាគច្រើនត្រូវបានចាប់ខ្លួនពីតំបន់ក្រោមការគ្រប់គ្រងរបស់រដ្ឋាភិបាលសាធារណរដ្ឋខ្មែរ។ ទីតាំងនេះ ក៏ត្រូវបានចាត់ទុកថាជាគំរូដំបូងនៃប្រព័ន្ធមន្ទីរសន្តិសុខដែលខ្មែរក្រហមបានអភិវឌ្ឍបន្តនៅទូទាំងប្រទេស។
២. សារមន្ទីរឧក្រិដ្ឋកម្មប្រល័យពូជសាសន៍ទួលស្លែង (អតីតសន្តិសុខ២១ ឬស-២១)
មានទីតាំងស្ថិតនៅសង្កាត់បឹងកេងកង ខណ្ឌបឹងកេងកង រាជធានីភ្នំពេញ។ ដើមឡើយ ទីតាំងនេះជាសាលារៀនចំនួន២ ដែលត្រូវបានសាងសង់នៅឆ្នាំ១៩៦២ គឺសាលាបឋមសិក្សាទួលស្លែង និងវិទ្យាល័យទួលស្វាយព្រៃ។ បន្ទាប់ពីខ្មែរក្រហមកាន់កាប់ទីក្រុងភ្នំពេញនៅថ្ងៃទី១៧ ខែមេសា ឆ្នាំ១៩៧៥ ទីតាំងនេះត្រូវបានបម្លែងទៅជាមន្ទីរឃុំឃាំង និងមជ្ឈមណ្ឌលសួរចម្លើយដ៏សំខាន់បំផុតនៃរបបខ្មែរក្រហម។ អ្នកទោសប្រមាណពី ១៥,០០០ ដល់ ២០,០០០ នាក់ ត្រូវបានឃុំឃាំង និងធ្វើទារុណកម្មនៅទីនេះ មុនពេលបញ្ជូនទៅសម្លាប់នៅជើងឯក។ បច្ចុប្បន្ន សារមន្ទីរនេះបានរក្សាទុកឯកសារ បណ្ណសារ រូបថត និងវត្ថុតាងជាច្រើន ដែលជាភស្តុតាងសំខាន់សម្រាប់ការសិក្សា និងការចងចាំអំពីឧក្រិដ្ឋកម្មក្នុងរបបខ្មែរក្រហម។
៣. មជ្ឈមណ្ឌលប្រល័យពូជសាសន៍ជើងឯក
មានទីតាំងស្ថិតនៅភូមិរលួស សង្កាត់ជើងឯក ខណ្ឌដង្កោ រាជធានីភ្នំពេញ។ ទីតាំងនេះ ជាកន្លែងសម្លាប់អ្នកទោសដែលត្រូវបានបញ្ជូនចេញពីគុកទួលស្លែង (ស-២១) បន្ទាប់ពីការសួរចម្លើយ និងធ្វើទារុណកម្ម។ បច្ចុប្បន្ន ទីតាំងនេះបានក្លាយជាកន្លែងរំឭកវិញ្ញាណក្ខន្ធជនរងគ្រោះ និងជាទីកន្លែងសម្រាប់ការអប់រំ ការចងចាំ និងការឆ្លុះបញ្ចាំងអំពីតម្លៃសន្តិភាព និងមនុស្សធម៌។
ក្រោយពីការដួលរលំនៃរបបខ្មែរក្រហម កម្ពុជាបានខិតខំប្រឹងប្រែងអភិរក្សទីតាំងទាំងនេះ និងរៀបចំឯកសារស្រាវជ្រាវអស់រយៈពេលជាច្រើនឆ្នាំ ដើម្បីបម្លែងពីទីកន្លែងឧក្រិដ្ឋកម្មទាំងនេះ ទៅជាទីតាំងនៃការចងចាំ សន្តិភាព និងការអប់រំ។ ទីតាំងទាំងនេះ មិនត្រឹមតែបង្ហាញពីការគោរពដល់វិញ្ញាណក្ខន្ធជនរងគ្រោះប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែក៏បង្ហាញពីដំណើរការស្វែងរកយុត្តិធម៌ ការផ្សះផ្សាជាតិ និងការកសាងសន្តិភាពរបស់កម្ពុជា។
យោងតាមលក្ខណៈវិនិច្ឆ័យទី៦ នៃអនុសញ្ញាបេតិកភណ្ឌពិភពលោក បូជនីយដ្ឋាននៃការចងចាំកម្ពុជា មានទំនាក់ទំនងដោយផ្ទាល់ជាមួយព្រឹត្តិការណ៍ដែលមានសារៈសំខាន់ជាសកល គឺប្រព័ន្ធគាបសង្កត់របស់ខ្មែរក្រហម ដែលត្រូវបានស្គាល់ជាអន្តរជាតិថា «វាលពិឃាត»។ ទីតាំងទាំងបីនេះ មានទាំងតម្លៃរូបី និងអរូបី តាមរយៈសំណង់ ឯកសារ បណ្ណសារ និងសក្ខីកម្មរបស់ជនរងគ្រោះ ដែលបញ្ជាក់ពីការរំលោភសិទ្ធិមនុស្សដ៏ធ្ងន់ធ្ងរបំផុតមួយក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្រមនុស្សជាតិ។ ជាមួយគ្នានេះ ទីតាំងទាំងនេះ ក៏បានក្លាយជាកន្លែងសម្រាប់ការរៀនសូត្រ និងបានឆ្លុះបញ្ចាំងពីការប្តេជ្ញាចិត្តរួមគ្នារបស់សហគមន៍អន្តរជាតិ ក្នុងការទប់ស្កាត់មិនឱ្យអំពើឃោរឃៅបែបនេះកើតឡើងម្តងទៀត។

Cambodian Memorial Sites: From centres of repression to places of peace and reflection
Cambodia’s Sites of Memory: From Sites of Crimes to Centers of Reconciliation and Peace was inscribed on the UNESCO World Heritage List on July 11, 2025, in Paris, France. This new World Heritage property consists of three main locations: the former M-13 prison, the Tuol Sleng Genocidal Museum, and the Choeung Ek Genocidal Center. These three sites represent one of the most severe human rights violations of the 20th century, which occurred under the Khmer Rouge regime between 1971 and 1979.
1. Former M-13 Prison
It is located on the border between Kampong Speu and Kampong Chhnang provinces. This site represents the first stage of the Khmer Rouge’s security and oppression system during the civil war; it was used as a detention center between 1971 and 1975 before shifting to Tuol Sleng after the Khmer Rouge fully captured Phnom Penh on April 17, 1975. This former prison was used to detain, interrogate, and torture prisoners, most of whom were arrested from areas under the control of the Khmer Republic government. It is also considered the prototype for the security prison system that the Khmer Rouge later developed across the country.
2. Tuol Sleng Genocidal Museum (Former Security 21 or S-21)
It is located in Boeung Keng Kang Commune, Boeung Keng Kang District, Phnom Penh. Originally, this site consisted of two schools built in 1962: Tuol Sleng Primary School and Tuol Svay Prey High School. After the Khmer Rouge took over Phnom Penh on April 17, 1975, the site was converted into the regime’s most important detention and interrogation center. Approximately 15,000 to 20,000 prisoners were detained and tortured here before being sent to Choeung Ek for execution. Today, the museum preserves numerous documents, archives, photographs, and artifacts that serve as vital evidence for the study and remembrance of crimes during the Khmer Rouge regime.
3. Choeung Ek Genocidal Center
It is located in Roluos Village, Choeung Ek Commune, Dangkor District, Phnom Penh. This site served as the execution ground for prisoners sent from Tuol Sleng Prison (S-21) following their interrogation and torture. Currently, it has become a site for memorializing victims and a place for education, remembrance, and reflection on the values of peace and humanity.
Choeung EK Genocidal Center
Since the fall of the Khmer Rouge, Cambodia has worked to preserve these sites and organize research over many years to transform these crime scenes into places of memory, peace, and education. These sites not only honor the souls of the victims but also showcase Cambodia’s journey toward justice, national reconciliation, and peace-building.
Under World Heritage Criterion (vi), Cambodia’s sites of memory are directly linked to events of global significance—specifically the Khmer Rouge system of oppression, internationally known as the “Killing Fields”. These three sites possess both tangible and intangible value through the structures, documents, archives, and victim testimonies that confirm one of the most serious human rights violations in human history. At the same time, these locations have become places for learning and reflect the collective commitment of the international community to prevent such atrocities from happening again.