អាជ្ញាធរជាតិព្រះវិហារ នៅព្រឹកថ្ងៃទី៨ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៦នេះបានរៀបចំសន្និបាតបូកសរុបលទ្ធផលការងារប្រចាំឆមាសទី១ ឆ្នាំ២០២៦ និងលើកទិសដៅការងារបន្តឆ្នាំ២០២៦ ក្រោមអធិបតីភាពឯកឧត្តម គង់ ពុទ្ធិការ អគ្គនាយកអាជ្ញាធរជាតិព្រះវិហារ ឯកឧត្តមអគ្គនាយករង ព្រមទាំងថ្នាក់ដឹកនាំនាយកដ្ឋានទាំង៧ចំណុះអ.ជ.ព.វ. មន្រ្តីរាជការ និងបុគ្គលិកអ.ជ.ព.វ. ប្រមាណជាង១០០នាក់។
នៅក្នុងអង្គសន្និបាតនេះ មានការធ្វើបទបង្ហាញអំពីលទ្ធផលការងារប្រចាំឆមាសទី១ ដោយឯកឧត្តមអគ្គនាយករង ទទួលបន្ទុករមណីយដ្ឋានប្រាសាទព្រះវិហារនិងកោះកេរ និងការប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការអនុវត្តនូវផែនការបន្តរបស់នាយកដ្ឋាននីមួយៗ និងបានលើកជាសំណួរ-ចម្លើយ យ៉ាងផុសផុល ដើម្បីកែលម្អនូវចំណុចខ្វះខាតសម្រាប់ការងារប្រចាំថ្ងៃ។
ឈ្លាតក្នុងឱកាសនោះឯកឧត្តម ផេង សំអឿន អគ្គនាយករងអាជ្ញាធរជាតិព្រះវិហារបានបង្ហាញនូវលទ្ធផលអំពីការស្តារឡើងវិញនូវការខូចខាតប្រាសាទព្រះវិហារ ដោយអន្តរាគមន៍បន្ទាន់នៅទីតាំងប៉ះពាល់ដោយសារជម្លោះប្រដាប់អាវុធដោយថតរូបភាពនិងកសាងឯកសារPhotogrammetry និង 3D Scanning, ប្រមូលបំណែកថ្មប្រាសាទបាក់បែក ចំនួន៣៤ ១៥៦ដុំ (ថ្មមានក្បាច់ ចំនួន១២ ០៦២ដុំ និងថ្មមិនមានក្បាច់ ចំនួន២២ ០៩៤ដុំ) និងទល់ទ្រ ចំនួន២០/២២ទីតាំង។
បន្ទាប់ពីបានស្តាប់របាយការណ៍លទ្ធផលការងារប្រចាំឆមាសទី១ ឆ្នាំ២០២៦និងទិសដៅការងារបន្តឆមាសទី២ ឆ្នាំ២០២៦រួចមក ឯកឧត្តមអគ្គនាយក បានកោតសរសើរដល់ថ្នាក់ដឹកនាំ មន្រ្តីរាជការ និងបុគ្គលិកអាជ្ញាធរជាតិព្រះវិហារទាំងពីររមណីយដ្ឋាន ដែលបានខិតខំប្រឹងប្រែងបំពេញការងារទទួលបានលទ្ធផលល្អប្រសើរ ជាពិសេសក្រុមការងារជំនាញដែលបានធ្វើអន្តរាគមន៍បន្ទាន់សង្រ្គោះប្រាសាទព្រះវិហារ ដែលទទួលរងការខូចខាតយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរដោយសារជម្លោះប្រដាប់អាវុធកាលពីឆ្នាំ២០២៥កន្លងទៅ។ ឯកឧត្តមក៏បានជម្រុញបន្ថែមដល់មន្រ្តីទាំងអស់ត្រូវយកចិត្តទុកដាក់និងទទួលខុសត្រូវខ្ពស់លើការងារប្រចាំថ្ងៃ ដើម្បីឆ្លើយតប និងសម្រេចឲ្យបាននូវប្រសិទ្ធផលតាមផែនការដែលនាយកដ្ឋាននីមួយៗបានគ្រោងទុក។

National Authority for Preah Vihear Summarizes First Semester 2026 Results and Sets Future Directions
On the morning of July 8, 2026, the National Authority for Preah Vihear (NAPV) held a meeting to summarize its work results for the first semester of 2026 and outline future directions for the remainder of the year. The meeting was presided over by H.E. Kong Puthikar, Director General of the NAPV, alongside Deputy Directors General, directors of the seven subordinate departments, civil servants, and staff, with over 100 participants in attendance.
During the session, the Deputy Directors General responsible for the Preah Vihear and Koh Ker Temple Sites presented the first semester’s achievements. Department representatives affirmed their commitment to ongoing plans and engaged in an active Q&A session aimed at addressing shortcomings and improving daily operations.
Taking the opportunity, H.E. Pheng Sam Oeun, Deputy Director General of the NAPV, detailed the emergency intervention and restoration efforts at Preah Vihear Temple following damage from armed conflict. The team documented the site using photogrammetry and 3D scanning, collected 34,156 scattered stone fragments (12,062 carved and 22,094 uncarved), and installed structural supports at 20 of the 22 affected locations.
After reviewing the reports and future directives, the Director General commended the leadership, civil servants, and staff at both heritage sites for their dedication and outstanding results. He extended special praise to the expert team for their urgent interventions to safeguard Preah Vihear Temple following the severe damage sustained during the 2025 armed conflict. H.E. Kong Puthikar urged all officials to maintain high levels of responsibility and dedication in their daily work to successfully and effectively achieve each department’s planned objectives.