អាជ្ញាធរជាតិអប្សរា បើកវគ្គវិក្រឹតការពិសេសមគ្គុទ្ទេសក៍ទេសចរណ៍ តំបន់សៀមរាប-អង្គរ ជំនាន់ទី២
អាជ្ញាធរជាតិអប្សរា សហការជាមួយក្រសួងទេសចរណ៍ រដ្ឋបាលខេត្តសៀមរាប បើកវគ្គវិក្រឹតការពិសេសមគ្គុទ្ទេសក៏ទេសចរណ៍ តំបន់សៀមរាប-អង្គរ ជំនាន់ទី២ រយៈពេល៥ថ្ងៃ ជូនដល់មគ្គុទ្ទេសក៍ទេសចរណ៍ចំនួន៧០នាក់ មកពីសមាគមទេសចរណ៍៖ សមាគមជប៉ុន សមាគមកូរ៉េ សមាគមចិន សមាគមខ្មែរអង្គរ និងមកពីក្រៅសមាគម។
អញ្ជើញចូលរួមជាអធិបតីក្នុងពិធីបើកវគ្គវិក្រឹតការពិសេសខាងលើ រួមមាន៖ លោកជំទាវ វណ្ណ សិរីរ័ត្ន អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងទេសចរណ៍ លោកង៉ូវ សេងកាក់ អភិបាលរងខេត្តសៀមរាប លោកភ័ន ផល្លា ប្រធាននាយកដ្ឋានរដ្ឋបាល និងបុគ្គលិក តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ឯកឧត្តម ហង់ ពៅ អគ្គនាយកអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា លោក លោកស្រីថ្នាក់ដឹកនាំ មន្ត្រីបុគ្គលិកអាជ្ញាធរជាតិអប្សរាជាច្រើនរូបទៀត។
វគ្គវិក្រឹតការពិសេសមគ្គុទ្ទេសក៍ទេសចរណ៍ តំបន់សៀមរាប-អង្គរ ជំនាន់ទី២ រៀបចំឡើងរយៈពេល៥ថ្ងៃ ចាប់ពីថ្ងៃទី១៣ រហូតដល់ថ្ងៃទី១៧ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៦ មានគោលបំណងអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពថ្មីបន្ថែម ក៏ដូចជាផ្តល់ព័ត៌មានគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ ដែលទាក់ទងទៅនឹងរបបគំហើញថ្មីៗ នៃការសិក្សាស្រាវជ្រាវ ការអភិវឌ្ឍផលិតផលទេសចរណ៍ និងសេវាកម្មទេសចរណ៍ ព្រមទាំងនិន្នាការថ្មីៗ នៃវិស័យទេសចរណ៍នាពេលបច្ចុប្បន្ន តាមរយៈគ្រូបង្គោល ដែលជាថ្នាក់ដឹកនាំ និងមន្ត្រីជំនាញនៃអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា៕

APSARA National Authority Opens the 2nd Generation Special Refresher Course for Tour Guides in the Siem Reap-Angkor Area
The APSARA National Authority, in collaboration with the Ministry of Tourism and the Siem Reap Provincial Administration, launched a 5-day special refresher course for the 2nd generation of tour guides in the Siem Reap-Angkor area. The course is provided to 70 tour guides from various tourism associations, including the Japanese, Korean, Chinese, and Khmer Angkor Associations, as well as independent guides.
Presiding over the opening ceremony were Her Excellency Vann Sereyroth, Under Secretary of State of the Ministry of Tourism; Mr. Ngouv Sengkak, Deputy Governor of Siem Reap Province; and Mr. Phoan Phalla, Director of the Department of Administration and Personnel and High Representative of His Excellency Hang Peou, Director General of the APSARA National Authority, along with other leaders, officials, and staff of the APSARA National Authority.
The 2nd generation special refresher course for Siem Reap-Angkor area tour guides runs for five days, from July 13 to July 17, 2026. The program aims to further develop capacity and provide comprehensive information on recent research discoveries, the development of tourism products and services, and current trends in the tourism sector. The training is delivered by core trainers who are leaders and expert officials from the APSARA National Authority.