នៅថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ទី២០ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៦ អាជ្ញាធរជាតិព្រះវិហារ បានរៀបចំពិធីបិទវគ្គបណ្តុះបណ្តាលផ្ទៃក្នុងស្តីពី «ការប្រើប្រាស់កម្មវិធី ArcGIS Pro» ក្រោមអធិបតីភាព ឯកឧត្តម ហែម ស៊ីណាត អគ្គនាយករងអាជ្ញាធរជាតិព្រះវិហារ និងមានការសម្របសម្រួលរៀបចំដោយនាយកដ្ឋានស្រាវជ្រាវ បណ្តុះបណ្តាល និងតម្កល់ឯកសារ។
វគ្គបណ្តុះបណ្តាលផ្ទៃក្នុងនេះ បានប្រព្រឹត្តទៅចាប់ពីថ្ងៃទី១៧ ដល់ថ្ងៃទី២០ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៦ ដោយមានសិក្ខាកាមជាមន្ត្រីបច្ចេកទេសចំនួន ១៨ នាក់ មកពីគ្រប់នាយកដ្ឋានជំនាញរបស់អាជ្ញាធរជាតិព្រះវិហារ។ ក្នុងរយៈពេល ៤ ថ្ងៃ សិក្ខាកាមបានសិក្សា និងអនុវត្តការបង្កើត ការគ្រប់គ្រង និងការវិភាគទិន្នន័យភូមិសាស្ត្រ ព្រមទាំងការរៀបចំផែនទីសម្រាប់គាំទ្រការងារស្រាវជ្រាវ អភិរក្ស និងគ្រប់គ្រងរមណីយដ្ឋានបេតិកភណ្ឌ។
ក្នុងឱកាសបិទវគ្គ ឯកឧត្តម គណៈអធិបតី បានកោតសរសើរចំពោះគ្រូបង្គោល ក្រុមការងាររៀបចំ និងសិក្ខាកាមទាំងអស់ ព្រមទាំងលើកទឹកចិត្តឲ្យសិក្ខាកាមទាំងអស់បន្តអនុវត្តរៀនសូត្របន្ថែម និងយកចំណេះដឹងដែលទទួលបានទៅប្រើប្រាស់ក្នុងការងារជាក់ស្តែងឲ្យមានប្រសិទ្ធភាព។

Closing Ceremony of Internal Training Course on “The Use of ArcGIS Pro Software”
On Thursday, August 20, 2026, the National Authority for Preah Vihear organized a closing ceremony for the internal training course on “The Use of ArcGIS Pro Software,” presided over by His Excellency Hem Sinath, Deputy Director General of the National Authority for Preah Vihear, and coordinated by the Department of Research, Training, and Documentation.
This internal training course took place from August 17 to August 20, 2026, with 18 technical officers from all specialized departments under the National Authority for Preah Vihear participating as trainees. Over the course of four days, trainees studied and practiced the creation, management, and analysis of geographic data, as well as map layout preparation to support research, conservation, and heritage site management efforts.
During the closing ceremony, His Excellency commended the trainers, the organizing team, and all trainees, encouraging everyone to continue practicing, learning, and applying the acquired knowledge effectively in their actual work.