នៅរសៀលថ្ងៃទី២៨ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៦ លោកជំទាវបណ្ឌិតសភាចារ្យ ភឿង សកុណា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ បានទទួលស្វាគមន៍ លោកជំទាវ Cate Dillon ឧបការីរដ្ឋមន្ត្រីការបរទេស ទទួលបន្ទុកកិច្ចការអប់រំ និងវប្បធម៌ នៃសហរដ្ឋអាមេរិក ក្នុងឱកាសអញ្ជើញទស្សនាសារមន្ទីរជាតិកម្ពុជា ដោយមានការអមដំណើរពីថ្នាក់ដឹកនាំក្រសួង និងមន្ត្រីស្ថានទូតសហរដ្ឋអាមេរិកប្រចាំកម្ពុជា។
ក្នុងឱកាសនៃដំណើរទស្សនកិច្ចនេះ លោកជំទាវបណ្ឌិតសភាចារ្យរដ្ឋមន្ត្រីបានជម្រាបជូនអំពីសារសំខាន់នៃសមុច្ច័យ និងតួនាទីរបស់សារមន្ទីរជាតិកម្ពុជាក្នុងការផ្សព្វផ្សាយពីវប្បធម៌និងប្រវត្តិសាស្ត្រខ្មែរ។ លោកជំទាវរដ្ឋមន្ត្រីក៏បានបង្ហាញវត្ថុសិល្បៈសំខាន់ៗមួយចំនួន ដែលកំពុងដាក់តាំងបង្ហាញក្នុងវិចិត្រសាលក្នុងចំណោមវត្ថុជាង៩០០បានប្រគល់ត្រឡប់មកកម្ពុជាវិញពីសហរដ្ឋអាមេរិក ។ លោកជំទាវបណ្ឌិតសភាចារ្យរដ្ឋមន្ត្រីបានថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅចំពោះ រដ្ឋាភិបាលសហរដ្ឋអាមេរិក ដែលបានផ្តល់ការគាំទ្រជាបន្តបន្ទាប់ដល់កម្ពុជា ក្នុងការការពារ ថែរក្សា និងអភិរក្សប្រាសាទបុរាណ ជាបេតិកភណ្ឌវប្បធម៌របស់កម្ពុជា ព្រមទាំងបានសហការយ៉ាងជិតស្និទ្ធក្នុងការទប់ស្កាត់ការជួញដូរ និងការនាំចេញសម្បត្តិវប្បធម៌ខ្មែរដោយខុសច្បាប់ និងការទាមទារធ្វើមាតុភូមិនិវត្តន៍សម្បត្តិវប្បធម៌ខ្មែរដែលបានបាត់បង់ក្នុងអំឡុងពេលប្រទេសកម្ពុជាឆ្លងកាត់សង្គ្រាម និងវិបត្តិជាច្រើនទសវត្សរ៍កន្លងមក។
ជាមួយគ្នានេះ លោកជំទាវបណ្ឌិតសភាចារ្យរដ្ឋមន្ត្រីក៏បានថ្លែងអំណរគុណចំពោះរដ្ឋាភិបាលសហរដ្ឋអាមេរិក ដែលបានបន្តគាំទ្រកម្ពុជាលើវិស័យវប្បធម៌។ ក្នុងឆ្នាំ២០២៦ តាមរយៈមូនិធិ Cultural Property Agreement Implementation Grant (CPAIG) សហរដ្ឋអាមេរិកបានផ្តល់ប្រាក់ចំនួន១៣២,០០០ដុល្លា គាំទ្រដល់គម្រោង «ការការពារបេតិកភណ្ឌវប្បធម៌ចល័ត តាមរយៈប្រព័ន្ធមូលដ្ឋានទិន្នន័យរួម និងការកសាងសមត្ថភាព»។ លទ្ធផលទាំងនេះ បានឆ្លុះបញ្ចាំងពី ទំនាក់ទំនងនិងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការដ៏ស្អិតរមួតរវាងកម្ពុជា និងសហរដ្ឋអាមេរិកក្នុងវិស័យវប្បធម៌ ជាពិសេសតាមរយៈយន្តការនៃ កិច្ចព្រមព្រៀងស្តីពីសម្បត្តិវប្បធម៌ (Cultural Property Agreement) ដែលប្រទេសទាំងពីរបានចុះហត្ថលេខាដំបូងនៅឆ្នាំ២០០៣ និងបានក្លាយជាមូលដ្ឋានសំខាន់សម្រាប់ការពារបេតិកភណ្ឌវប្បធម៌ និងការបញ្ជូនសម្បត្តិវប្បធម៌ខ្មែរត្រឡប់មកកម្ពុជាវិញ។

On the afternoon of August 28, 2026, Her Excellency Academician Minister Phoeurng Sackona, Minister of Culture and Fine Arts, welcomed Ms. Cate Dillon, Assistant Secretary of State for Educational and Cultural Affairs of the United States, during a visit to the National Museum of Cambodia. The delegation was accompanied by leadership officials from the ministry and representatives from the US Embassy in Cambodia.
During the tour, Her Excellency emphasized the importance of the museum’s collections and its vital role in promoting Khmer culture and history. She highlighted key artifacts currently on display among the more than 900 cultural items repatriated to Cambodia from the United States. Her Excellency expressed deep appreciation to the US government for its ongoing support in protecting and conserving ancient Cambodian temples, as well as its close collaboration in combating the illicit trafficking and illegal export of Khmer antiquities lost during decades of war and crisis.
Additionally, Her Excellency thanked the US government for its continuous backing of Cambodia’s cultural sector. In 2026, through the Cultural Property Agreement Implementation Grant (CPAIG), the United States provided $132,000 to fund the project “Protection of Movable Cultural Heritage through a Unified Database System and Capacity Building.” These achievements reflect the strong relationship and bilateral cooperation between Cambodia and the United States, framed by the landmark Cultural Property Agreement first signed in 2003.