នៅព្រឹកថ្ងៃអាទិត្យ ៥ កើត ខែទុតិយាសាឍ ឆ្នាំមមី អដ្ឋស័ក ព.ស.២៥៧០ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១៩ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៦ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ហ៊ឺ វីរៈ ប្រធានក្រុមការងារសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជាវិស័យវប្បធម៌និងវិចិត្រសិល្បៈ តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ លោកជំទាវបណ្ឌិតសភាចារ្យ ភឿង សកុណា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងវប្បធម៌និងវិចិត្រសិល្បៈ បានអញ្ជើញចុះសួរសុខទុក្ខ លោក អ៊ុក នឿន អតីតប្រធានមន្ទីរវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈខេត្តកោះកុង និងសំណេះសំណាលជាមួយលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ដែលកំពុងបង្រៀនសិល្បៈរបាំ នៅខេត្តកោះកុង នៅគេហដ្ឋាន ស្ថិតនៅភូមិ២ សង្កាត់ស្មាច់មានជ័យ ក្រុងខេមរភូមិន្ទ ខេត្តកោះកុង។
ក្នុងឱកាសនោះ ឯកឧត្ដម បានពាំនាំនូវការផ្តាំផ្ញើសួរសុខទុក្ខពីសំណាក់ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី ប្រធានសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា និងលោកជំទាវបណ្ឌិតសភាចារ្យ ភឿង សកុណា រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ ។ បន្ថែមពីនោះ ឯកឧត្តម បានថ្លែងអំណរគុណចំពោះលោកអតីតប្រធានមន្ទីរ និងលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ដែលបានលះបង់កម្លាំងកាយចិត្ត ថែរក្សា និងលើកស្ទួយវិស័យវប្បធម៌ជាតិជាច្រើនឆ្នាំ។ ជាមួយគ្នានោះ ឯកឧត្តម បាននាំយកនូវថវិកាមួយចំនួនរបស់ លោកជំទាវបណ្ឌិតសភាចារ្យ ភឿង សកុណា និងផ្លែឈើ ជូនដល់លោកអតីតប្រធានមន្ទីរ និងលោកគ្រូ អ្នកគ្រូផងដែរ៕

H.E. Dr. Hei Virak Visits Former Culture Department Director and Dance Teachers in Koh Kong – Ministry of Culture and Fine ArtsSkip to content
SearchEnglishភាសាខ្មែរHomeThe MinistryMinistry’s HistoryMinistry StructureRole and ResponsibilityNational School of Fine ArtsRoyal University of Culture and Fine ArtsApsara National AuthorityPreah Vihear National AuthoritySambor Prei Kuk National AuthorityNational Museum of CambodiaTuol Sleng Genocide MuseumProvincial DepartmentCultural HeritageTangible Cultural HeritageIntangible Cultural HeritageUNESCO World HeritageNews & EventsNewsEventsPublic AnnouncementRegulationsRoyal DecreeSub-DecreePrakasCircularDecisionLaw on CopyrightPolicyDocumentationDigital LibraryBooksVideosPhotosInternational Partnership DocumentsPublic ServicesFilm SectorCopyright Services Export-Import Permit for Art ObjectsContact UsSearch
H.E. Dr. Hei Virak Visits Former Culture Department Director and Dance Teachers in Koh Kong
21 July, 2026National News, NewsOn the morning of Sunday, July 19, 2026, H.E. Dr. Hei Virak, Head of the Union of Youth Federations of Cambodia Working Group for the Culture and Fine Arts Sector, representing Her Excellency Academician Dr. Phoeurng Sackona, Minister of Culture and Fine Arts, visited Mr. Ouk Nuen, former Director of the Koh Kong Provincial Department of Culture and Fine Arts, and met with dance teachers in Koh Kong Province at a residence located in Village 2, Smach Mean Chey Sangkat, Khemara Phoumin City, Koh Kong Province.On that occasion, His Excellency conveyed warm greetings from H.E. Hun Many, President of the Union of Youth Federations of Cambodia, and Her Excellency Academician Dr. Phoeurng Sackona, Minister of Culture and Fine Arts. In addition, His Excellency expressed his gratitude to the former department director and the teachers for their dedicated time and effort in preserving and promoting the national cultural sector for many years. Simultaneously, His Excellency presented a financial gift from Her Excellency Academician Dr. Phoeurng Sackona along with fruit to the former department director and the teachers.