ឯកឧត្តម ហ៊ឺ វីរៈ តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ លោកជំទាវបណ្ឌិតសភាចារ្យ ភឿង សកុណា អញ្ជើញសួរសុខទុក្ខ អតីតប្រធានមន្ទីរវប្បធម៌និងវិចិត្រសិល្បៈខេត្តពោធិ៍សាត់ និងខេត្តសៀមរាប
នៅថ្ងៃពុធ ១៣កើត ខែស្រាពណ៍ ឆ្នាំមមី អដ្ឋស័ក ព.ស.២៥៧០ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២៦ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៦ ឯកឧត្តម ហ៊ឺ វីរៈ ប្រធាននាយកដ្ឋានជំរុញចលនាវប្បធម៌ សាសនា និងប្រវត្តិសាស្ត្រ និងជាប្រធានក្រុមការងារសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជាវិស័យវប្បធម៌និងវិចិត្រសិល្បៈ តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ លោកជំទាវបណ្ឌិតសភាចារ្យ ភឿង សកុណា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងវប្បធម៌និងវិចិត្រសិល្បៈ បានអញ្ជើញចុះសួរសុខទុក្ខអតីតប្រធានមន្ទីរវប្បធម៌និងវិចិត្រសិល្បៈចំនួន២រូបគឺ៖
-លោក ឡាច ផេងលី អតីតប្រធានមន្ទីរវប្បធម៌និងវិចិត្រសិល្បៈខេត្តពោធិ៍សាត់ នៅគេហដ្ឋាន ស្ថិតនៅភូមិពាលញែក១ សង្កាត់ផ្ទះព្រៃ ក្រុងពោធិ៍សាត់ ខេត្តពោធិ៍សាត់។
-លោកស្រី ស៊ុន សុវណ្ណនី អតីតប្រធានមន្ទីរវប្បធម៌និងវិចិត្រសិល្បៈ ខេត្តសៀមរាប នៅគេហដ្ឋានភូមិវត្ដបូព៌ សង្កាត់សាលាកំរើក ក្រុងសៀមរាប ។
ក្នុងឱកាសនោះ ឯកឧត្ដម បានពាំនាំនូវការផ្តាំផ្ញើសួរសុខទុក្ខពីសំណាក់ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី ប្រធានសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា និងលោកជំទាវបណ្ឌិតសភាចារ្យ ភឿង សកុណា រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ ។
លោក ឡាច ផេងលី បានចូលបម្រើការងារក្នុងវិស័យវប្បធម៌តាំងពីឆ្នាំ១៩៩២ ជាបុគ្គលិកការិយាល័យរដ្ឋបាល។ បន្ទាប់នៅឆ្នាំ១៩៩៤ ជាអនុប្រធានការិយាល័យរដ្ឋបាល និងបុគ្គលិក។ បន្ទាប់មកនៅឆ្នាំ២០០៣ ជាប្រធានការិយាល័យរដ្ឋបាល និងបុគ្គលិក។ បន្ទាប់មកទៀតនៅឆ្នាំ២០០៧ ជាអនុប្រធានមន្ទីរវប្បធម៌និងវិចិត្រសិល្បៈ។ នៅឆ្នាំ២០១៣ ជាប្រធានមន្ទីរវប្បធម៌និងវិចិត្រសិល្បៈ ហើយ លោក ចូលនិវត្តន៍នៅឆ្នាំ២០២៥ ។
ចំពោះលោកស្រី ស៊ុន សុវណ្ណនី បានចូលបម្រើការងារក្នុងវិស័យវប្បធម៌តាំងពីថ្ងៃទី២៥ ខែមីនា ឆ្នាំ១៩៨៣ និងចូលនិវត្តនៅថ្ងៃទី២៦ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០១៧ ហើយបច្ចុប្បន្ន លោកជំទាវ ស៊ុន សុវណ្ណនី ជាសមាជិកក្រុមប្រឹក្សាខេត្តសៀមរាប៕

His Excellency Hei Virak Represents Her Excellency Academician Minister Phoeurng Sackona in Visiting Former Directors of Culture and Fine Arts Departments in Pursat and Siem Reap
On Wednesday, August 26, 2026, His Excellency Hei Virak, Director of the Department of Cultural, Religious, and Historical Movement Promotion and President of the Union of Youth Federations of Cambodia (UYFC) Working Group for Culture and Fine Arts, representing Her Excellency Academician Minister Phoeurng Sackona, Minister of Culture and Fine Arts, paid courtesy visits to two former provincial department directors:
• Mr. Lach Phengly, former Director of the Pursat Provincial Department of Culture and Fine Arts, at his home in Peal Ngek 1 Village, Sangkat Phteah Prey, Pursat City, Pursat Province.
• Mrs. Sun Sovanny, former Director of the Siem Reap Provincial Department of Culture and Fine Arts, at her home in Wat Bo Village, Sangkat Sala Kamreuk, Siem Reap City, Siem Reap Province.
On that occasion, His Excellency conveyed warm greetings from His Excellency Hun Many, President of the Union of Youth Federations of Cambodia, and Her Excellency Academician Minister Phoeurng Sackona, Minister of Culture and Fine Arts.
Mr. Lach Phengly began his career in the cultural sector in 1992 as an administrative officer. He was promoted to Deputy Chief of Administration and Personnel in 1994, Chief of Administration and Personnel in 2003, Deputy Director of the Provincial Department of Culture and Fine Arts in 2007, and Director of the Department in 2013, prior to his retirement in 2025.
Mrs. Sun Sovanny entered public service in the cultural sector on March 25, 1983, and retired on February 26, 2017. She currently serves as a member of the Siem Reap Provincial Council.