សន្និសីទសារព័ត៌មាន ស្ដីពីមហោស្រពជាតិភាពយន្តខ្នាតខ្លីកម្ពុជា លើកទី៥ (5th CNSFF)
នាព្រឹកថ្ងៃទី ២៤ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៦ នៅរោងភាពយន្ត Fable Cinema គណៈកម្មការរៀបចំ មហោស្រពជាតិភាពយន្តខ្នាតខ្លីកម្ពុជា លើកទី៥ បានរៀបចំសន្និសីទសារព័ត៌មាន និងធ្វើបទបង្ហាញជូនអ្នកឧបត្ថម្ភកម្មវិធី ដៃគូសហការ និងផលិតករវ័យក្មេង ដើម្បីផ្សព្វផ្សាយជាផ្លូវការអំពីការរៀបចំមហោស្រព និងសកម្មភាពសំខាន់ៗនៃមហោស្រពឆ្នាំ២០២៦។ កម្មវិធីនេះបានប្រព្រឹត្តទៅក្រោមអធិបតីភាពឯកឧត្ដម ឯក ប៊ុនថា អនុរដ្ឋលេខាធិការ តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់លោកជំទាវបណ្ឌិតសាស្ត្រាចារ្យ ភឿង សកុណា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងវប្បធម៌និងវិចិត្រសិល្ប: និងវត្តមានអញ្ជើញចូលរួមពីសំណាក់លោក លោកស្រីផលិតករភាពយន្ត តំណាងរោងភាពយន្ត ក្រុមហ៊ុនសហការឧបត្ថម្ភ ដៃគូ និងអ្នកសារព័ត៌មានសរុប ១០០នាក់។
មហោស្រពជាតិភាពយន្តខ្នាតខ្លីកម្ពុជា លើកទី៥ នឹងប្រព្រឹត្តទៅរយៈពេល ៤ថ្ងៃ ចាប់ពីថ្ងៃទី៣ ដល់ថ្ងៃទី៦ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៦ នៅសាលសន្និសីទចតុម្មុខ និងតាមបណ្តារោងភាពយន្តមួយចំនួនក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ក្រោមពាក្យស្លោក៖
🎞️ «ភាពយន្តខ្នាតខ្លី ជាជំហានឆ្ពោះទៅភាពយន្តខ្នាតវែង»
ក្នុងសន្និសីទនេះ ក៏មានការប្រកាសជាផ្លូវការអំពី ទូតសុឆន្ទៈរបស់មហោស្រពជាតិភាពយន្តខ្នាតខ្លីកម្ពុជា លើកទី៥ និងផ្តល់ឱកាសដល់អ្នកសារព័ត៌មានចូលរួមសួរ-ឆ្លើយអំពីមហោស្រពផងដែរ។

Press Conference Held for the 5th Cambodia National Short Film Festival (5th CNSFF)
On the morning of August 24, 2026, at Fable Cinema, the Organizing Committee of the 5th Cambodia National Short Film Festival held a press conference and presentation for sponsors, collaborative partners, and young filmmakers to officially launch the festival and outline its key activities for 2026. The event was presided over by His Excellency Ek Buntha, Under Secretary of State, representing Her Excellency Academician Minister Phoeurng Sackona, Minister of Culture and Fine Arts, with approximately 100 participants including filmmakers, cinema representatives, sponsoring companies, partners, and journalists.
The 5th Cambodia National Short Film Festival will run for four days, from November 3 to November 6, 2026, at Chaktomuk Conference Hall and selected cinemas across Phnom Penh, under the slogan:
“Short Films as a Stepping Stone to Feature Films”
The press conference also featured the official announcement of the festival’s Goodwill Ambassadors and provided an interactive Q&A session for members of the media.